Dyskopatia lędźwiowa jak leczyć?

dyskopatia lędźwiowa kręgosłupa jak leczyć

Dyskopatia lędźwiowa to uciążliwe schorzenie, które dotyka coraz więcej osób. W dzisiejszych czasach coraz więcej firm wprowadza zdalny tryb pracy, co przyczynia się do siedzącego trybu życia. Dyskopatia może być wynikiem otyłości, niezdrowego stylu życia oraz braku aktywności fizycznej, przez co nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Brak odpowiedniej ilości ruchu skutkuje problemami z kręgosłupem i permanentnym bólem, dlatego warto zasięgnąć pomocy specjalistów.

Co to jest dyskopatia lędźwiowa?

Dyskopatia lędźwiowa – co to jest i jak się z nią uporać? Dyskopatia lędźwiowa to jedna z najczęstszych chorób kręgosłupa, która objawia się uporczywym bólem dolnego odcinka pleców, który często promieniuje do kończyn dolnych. W poprzednich dekadach choroba ta dotykała głównie osób starszych, jednak przez siedzący tryb życia wielu Polaków dotyczy ona również osób młodych. Przez wielu specjalistów dyskopatia lędźwiowa uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Dyskopatia lędźwiowa to przepuklina wynikająca ze zmian dysków. Krążki międzykręgowe ulegają degeneracji, przez co nie są w stanie zapewnić kręgosłupowi odpowiedniej amortyzacji. Zdrowe kręgi otoczone są pierścieniem włóknistym, który odpowiada za ochronę części kostnych. Zmiany następujące w chorych kręgach nie są na tyle elastyczne, aby skutecznie amortyzować kręgosłup, przez co dochodzi do tarć i osłabienia. Nieleczona dyskopatia prowadzi do ciągłego bólu, a w najgorszym wypadku do wypadnięcia dysku, który może uciskać na nerwy i spowodować niedowłady kończyn.

Dyskopatia lędźwiowa jak leczyć?

Skutki nieleczonej dyskopatii lędźwiowej są na tyle groźne, że warto podjąć leczenie już przy pierwszych pojawiających się bólach. Aby zapobiec problemom z kręgosłupem, warto zadbać o higienę i bezpieczeństwo swojej pracy. Praca siedząca wymaga odpowiedniej ilości przerw, które warto wykorzystać na rozciągnięcie mięśni i rozruszanie organizmu. Niezbędna jest również odpowiednia ilość ruchu w czasie wolnym, która korzystnie wpływa na ogólne samopoczucie i kondycję fizyczną. 

Jeśli na profilaktykę jest już za późno, z pomocą przychodzą doświadczeni fizjoterapeuci, którzy dostosowują leczenie do stopnia zaawansowania choroby. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniają mięśnie kręgosłupa i odbudowują jego sprawność. W niektórych przypadkach niezbędna jest pomoc lekarza ortopedy oraz leczenie farmakologiczne lub nawet chirurgiczna operacja, polegająca na usunięciu dysku. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala uniknąć poważnych kroków i ingerencji w organizm, dlatego niezbędne są profilaktyczne badania, regularne wizyty u specjalistów i odpowiednia dawka aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Dyskopatia lędźwiowa — jakie ćwiczenia warto wykonywać?

Dyskopatia lędźwiowa, jakie zabiegi i ćwiczenia warto wykonywać? W przypadku problemów z kręgosłupem niezbędna jest indywidualna konsultacja z doświadczonym specjalistą, który dobierze odpowiedni program ćwiczeń. Fizjoterapeuci skupiają się głównie na ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających mięśnie. Niezwykle ważne jest symetryczne ćwiczenie obu stron ciała, aby utrzymać prawidłową postawę. Podstawowymi formami pomagającymi wrócić do pełnej sprawności są częste spacery, nordic walking oraz pływanie. Są to aktywności angażujące wszystkie mięśnie ciała, które wpływają na prawidłową postawę i silny kręgosłup. W przypadku bardziej zaawansowanych ćwiczeń warto stosować się do porad specjalistów, aby nie przyczynić się do pogłębienia stanu chorobowego.

Dyskopatia lędźwiowa — jaki lekarz jest najlepszym wyborem? 

Dyskopatia lędźwiowa — jaki lekarz powinien zająć się chorym? W przypadku uciążliwego bólu pleców warto udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do lekarza ortopedy. Nieprawidłowa dieta, otyłość, brak ruchu czy podnoszenie ciężarów mogą prowadzić do przepukliny jądra miażdżystego, inaczej zwaną dyskopatią lędźwiową. Ortopeda określi stan chorego oraz najskuteczniejszą metodę leczenia. W wielu przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny, dlatego niezbędna jest szybka reakcja i działanie profilaktyczne. 

Jeśli stan chorego nie wymaga tak zaawansowanych działań, warto udać się do sprawdzonego fizjoterapeuty, który pomoże zatrzymać i odwrócić proces postępowania zmian. Wizyta u fizjoterapeuty jest również niezbędna po wykonanym zabiegu, aby jak najszybciej wrócić do dawnej sprawności fizycznej. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego zestawu ćwiczeń potrzebujesz i z jakim dokładnie problemem się zmagasz, warto skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej. Na takim spotkaniu doświadczony fizjoterapeuta pomaga dobrać odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu oraz pomoże uporać się z bólem. Regularne wizyty fizjoterapeutyczne są w stanie przywrócić dawną sprawność fizyczną.