Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

kiedy udać się do fizjoterapeuty

Dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie swojego ciała to kluczowy element utrzymania dobrej jakości życia. W obecnych czasach bywa o to trudno. Siedzący tryb życia, nieustanny pośpiech i niewielka ilość ruchu sprawiają, że mogą pojawiać się różnego rodzaju dolegliwość. Nasze organizmy w ten sposób sygnalizują potrzebę wsparcia i warto wtedy umówić wizytę u specjalisty. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i kiedy udać się do fizjoterapeuty? Podpowiadamy!

Kiedy powinieneś udać się do fizjoterapeuty?

Wiele osób na co dzień doświadcza rozmaitych dolegliwości i problemów związanych z ich trybem życia bądź przypadłościami zdrowotnymi i zastanawia się – kiedy iść do fizjoterapeuty? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, choć śmiało można założyć, że w żadnym przypadku konsultacja ze specjalistą nie zaszkodzi. Sam wywiad oraz badanie mogą okazać się niezwykle pomocne w walce z dolegliwościami, ponieważ po ich przeprowadzeniu będzie można zalecić odpowiednie postępowanie.

W pewnych przypadkach wizyta jest jednak koniecznością. Kiedy udać się do fizjoterapeuty? Przede wszystkim w momencie, gdy doświadczasz chronicznego lub nawracającego bólu w różnych rejonach ciała, gdy ruchomość stawów jest ograniczona, a także, gdy pojawia się zwiększone napięcie mięśniowe. Każde z nich to sygnał, że organizm potrzebuje pomocy i warto mu ją zapewnić. Tak więc – z czym do fizjoterapeuty? Najprościej ujmując – z każdym niepokojącym objawem ze strony układu ruchu.

Z jakimi problemami można iść do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuci specjalizują się w leczeniu różnorodnych problemów związanych z układem mięśniowo-szkieletowych. Mogą pomagać przy bólach kręgosłupa o różnym pochodzeniu, przy bolesności i ograniczonej ruchomości stawów, a także w przypadku rozmaitych urazów i kontuzji sportowych. Są nieocenieni w czasie rekonwalescencji i rehabilitacji po udarach czy zawale serca. Z jakimi jeszcze problemami można iść do fizjoterapeuty? Wskazaniami do wizyty są:

  • bóle i zawroty głowy, szumy uszne,
  • drętwienie i mrowienie palców,
  • różne zespoły bólowe,
  • zespół rowka nerwu łokciowego i cieśni nadgarstka,
  • rwa kulszowa i barkowa,
  • stany po operacjach i zabiegach.

Jak można zauważyć – spektrum wskazań do wizyty u fizjoterapeuty jest bardzo szerokie. Umówienie konsultacji warto rozważyć, gdy tylko objawy zaczną się pojawiać. Dzięki temu zwiększa się szanse na ich szybkie zniwelowanie i niedopuszczenie do pogłębiania się problemów. Każdy przypadek jest inny, dlatego fizjoterapeuci podchodzą do nich z dużą indywidualnością. W niektórych przypadkach odpowiednim rozwiązaniem będzie klasyczny masaż, inne mogą wymagać terapii manualnej.

Z czym do fizjoterapeuty i jak wygląda wizyta?

Konsultację fizjoterapeutyczną warto rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy organizm sygnalizuje, że coś jest nie tak, ale również, gdy chcemy zadbać o profilaktykę i ogólną poprawę kondycji swojego ciała. Siedząca praca, wielogodzinna nauka przy biurku czy przebywanie w jednej pozycji z innych powodów mogą skutkować pojawieniem się bólu i sztywności kręgosłupa. Jednym ze sposobów na to, aby temu zapobiec, jest wizyta u fizjoterapeuty. Specjalista doradzi odpowiednie dla danego przypadku postępowanie i pokaże, jakie działania mogą okazać się pomocne w utrzymaniu pleców, a także stawów w dobrej kondycji.

Badanie oraz dokładny wywiad, dotyczący trybu życia, indywidualnych nawyków i podejmowanej aktywności fizycznej, są podstawą każdej wizyty u fizjoterapeuty. Na podstawie rozmowy, a niekiedy również wyników badań, specjalista może określić przyczynę problemu i zarekomendować odpowiednią terapię. Podczas pierwszej wizyty ustala się zazwyczaj plan przebiegu leczenia, w tym liczbę spotkań i rodzaj zabiegów, jakie będą stosowane.

Odpowiednio dobrana fizjoterapia może być kluczem do poprawy zdrowia, samopoczucia i ogólnej kondycji organizmu. Tak więc – kiedy powinieneś udać się do fizjoterapeuty? Najlepiej w momencie, gdy tylko zaczniesz odczuwać pierwsze niepokojące objawy.