Na czym polega rehabilitacja po złamaniu kości udowej?

Na czym polega rehabilitacja po złamaniu kości udowej?

Złamanie kości udowej to częsty uraz dotykający osoby w podeszłym wieku oraz te, które uprawiają zawodowo różne sporty, szczególnie ekstremalne. Zdarzają się również urazy wśród osób spoza tej grupy, jednak nie jest to częste zjawisko. Udzielenie natychmiastowej pomocy poszkodowanemu oraz systematyczna rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej, umożliwiają szybki powrót do sprawności sprzed urazu. 

Opieka po złamaniu szyjki kości udowej 

Opieka po złamaniu szyjki kości udowej dotyczy zarówno osób starszych, jak i młodych. Tego typu złamanie wymaga opieki, pomocy w codziennych czynnościach, nawet tych podstawowych. Wielu chorych zadaje sobie pytanie “kiedy można zacząć chodzić po złamaniu kości udowej”, jednak odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy przypadek wymaga indywidualnego planu rehabilitacyjnego, który zawiera wiele punktów i jest długotrwały.

Podstawowym krokiem w przypadku złamania kości udowej jest operacja, która przynosi szybkie rezultaty, dzięki czemu chory nie wymaga długotrwałej opieki. Jednak osoby, które z różnych względów, najczęściej zdrowotnych, nie mogą poddać się zabiegowi, zostają unieruchomieni na kilka tygodni. W takim przypadku niezbędna jest pomoc osoby trzeciej, która umożliwia podstawowe czynności, takie jak zapewnienie higieny osobistej, karmienie czy przekładanie w różne pozycje, aby zapobiec odleżynom. 

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej 

Zarówno po operacji, jak i usztywnieniu nogi w gipsie, niezbędna jest rehabilitacja po złamaniu kości udowej. Systematyczna i prawidłowo wykonywana rehabilitacja, dobrana do indywidualnego przypadku jest niezbędnym krokiem w powrocie do pełnej sprawności fizycznej. Terapia kończyn dolnych wykonywana przez najlepszych specjalistów przynosi realne efekty, należy jednak pamiętać o systematyczności i stosowaniu się do zaleceń fizjoterapeuty. Rehabilitacja po złamaniu kości udowej u osoby starszej, jak i młodszej wymaga indywidualnego doboru ćwiczeń. Najczęściej wybiera się regularne uczęszczanie na zabiegi terapeutyczne przy użyciu specjalistycznych urządzeń, masaże tkanek miękkich oraz stopniowe wdrażanie aktywności odbudowujących masę mięśniową. 

Ćwiczenia po złamaniu kości udowej

Poza uczęszczaniem na zabiegi, takie jak krioterapia, lampy nagrzewające czy laseroterapia, istotnym elementem są ćwiczenia po złamaniu kości udowej. Indywidualnie dobrane aktywności pomagają odbudować masę mięśniową oraz poprawiają ruchomość uszkodzonych stawów. Ćwiczenia dobierane są przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy dostosowują ich poziom i technikę do stopnia uszkodzenia kończyny oraz etapu terapii. Początkowe aktywności angażują stawy, rozciągają mięśnie oraz pobudzają nerwy do pracy. Fizjoterapeuta systematycznie wprowadza bardziej wymagające ćwiczenia, które odbudowują mięśnie oraz sprawność układu nerwowego, co pomaga w odzyskaniu stabilności, równowagi oraz kontroli nad uszkodzoną kończyną. 

Jakie ćwiczenia po złamaniu szyjki kości udowej? 

Jaka rehabilitacja po złamaniu kości udowej jest najbardziej skuteczna? Zdecydowanie ta, zaproponowana przez doświadczonego fizjoterapeutę, który indywidualnie ocenia stan każdego z pacjentów. Najczęściej powtarzającym się zestawem ćwiczeń są ćwiczenia przeciwzakrzepowe, które rekomendowane są osobom leżącym. Jednym z nich jest stopniowe przyciągnie stóp w stronę tułowia i odginanie ich w przeciwnym kierunku oraz delikatne kręcenie stopami wokół własnej osi. Jak ćwiczyć po złamaniu kości udowej, aby nie pogorszyć sytuacji? Delikatne ćwiczenia, systematycznie aktualizowane przez fizjoterapeutę wzmacniają organizm bez jego przeciążenia. Na późniejszym etapie rehabilitacji wykonywane są coraz bardziej angażujące aktywności, takie jak napinanie mięśni brzucha czy pośladków, delikatne zginanie nogi i rozciąganie jej w różnych kierunkach czy wzmacnianie tułowia za pomocą gum. 

Postępowanie po złamaniu kości udowej — nauka chodzenia 

Ostatnim etapem rehabilitacji po złamaniu kości udowej jest ponowna nauka chodzenia. Gdy mięśnie są wystarczająco rozciągnięte i wzmocnione, przychodzi czas na pionizację człowieka oraz postawienie pierwszych kroków. Początkowe próby odbywają się przy pomocy kul czy specjalistycznego sprzętu pionizującego, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i podjętej metody leczenia. Systematycznie wykonywane zalecenia po złamaniu szyjki kości udowej skutkują pierwszymi postawionymi krokami bez pomocy żadnego sprzętu. Czas trwania samej rehabilitacji zależny jest od wielu czynników, dlatego motywacja jest niezbędna w drodze do usamodzielnienia. Dobrze wybrany fizjoterapeuta nie tylko dobiera odpowiednie ćwiczenia, ale również nawiązuje kontakt z pacjentem, daje mu siłę do działania i motywację do systematycznych ćwiczeń. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto zdecydować się na terapię kończyn dolnych z dojazdem do pacjenta, która pozwala na utrzymanie systematycznego kontaktu z fizjoterapeutą bez konieczności wychodzenia z domu. Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty jest bardzo ważny, jednak należy pamiętać, że najważniejszą kwestią jest samozaparcie, wola walki oraz regularność.